Biopotraviny


Někdy si lidé pod pojmem biopotravina představí produkty, o kterých hovoříme jako o zdravé výživě. Význam slova biopotravina je však odlišný. Jsou to rostlinné či živočišné produkty, které vzešly z ekologického zemědělství.

jahody a sedmikrásky

Ekologické zemědělství má pevně stanovená pravidla, jejichž dodržování je přísně kontrolováno. Nezatěžuje životní prostředí látkami, jako jsou především umělá hnojiva, pesticidy, antibiotika. Chovaná zvířata žijí v nadstandardních podmínkách, které co nejvíce připomínají jejich přirozené prostředí. Můžeme se v obchodech setkat s jejich masem, mlékem, mléčnými výrobky a vejci, vše v biokvalitě .
tři slepice
Samozřejmě tyto produkty jsou dražší než ty ostatní, což je v očích spotřebitelů jejich nevýhodou. Ekofarmář však potřebuje více pracovníků – co jinde zajistí chemie, je zde třeba udělat ručně. Potraviny mají kratší trvanlivost, protože neobsahují chemické konzervanty a tím je i riziko ztrát vyšší. Zemědělec musí být zaregistrován a podléhá systému pravidelných kontrol. Jen tak může své produkty označovat jako BIO.

Biokvalita je kontrolována a znamená, že potraviny nejsou vyrobené z geneticky modifikovaných surovin, neobsahují chemické látky, nepoužívají se různé náhražky, zvířata pocházejí z chovů ekologického zemědělství, stejně tak jako ovoce, zelenina a rostlinné produkty určené pro výrobu biopotravin. Biopotraviny vyrobené v České republice jsou označeny logem tzv. biozebrou s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“ a číselným kódem kontrolující organizace. Dále musí mít logo evropské, což je list vytvořený z hvězdiček.
okurky na zahradě

Dost biovýrobků se prodává přímo na ekofarmách nebo je můžeme najít v prodejnách zdravé výživy, menších obchodech nebo určitý sortiment v supermarketech. Biopotraviny mají své zastánce i odpůrce, každý uvádí svá pro a proti. Je jen na nás, na jakou stranu se přikloníme a budeme- li, alespoň občas, některé biovýrobky kupovat.