Co je to hypotéka bez registru

Mnoho z nás si přeje mít vlastní dům či byt. Ne každý však má k dispozici takové množství peněz. V takovýchto případech si často bereme hypotéku. A jedním z jejích typů je i hypotéka bez registru. V dnešní době patří mezi ty nejpopulárnější. Proč?

uzavírání hypotéky přes internet

Nejprve začneme tím, že tento typ financování bydlení je výhradně doménou nebankovních společností. V bance vám tento produkt nemají možnost nabídnout. Je to proto, že banky jsou svázány přísnějšími pravidly, především co se půjček týče.

nově postavený dům

Pokud vás tedy hypotéka bez registru zaujala, musíte se obrátit na některou z mnoha firem, specializujících se na obor financí, a především nejrůznějších typů půjček. Nemusíte se bát, že žádnou nenajdete. V dnešní době jejich zisky jen a jen rostou.

Ovšem o co se v tomto případě vlastně jedná? O jaký registr jde? Zjednodušeně řečeno, pokud půjdete například do banky vzít si jakoukoliv půjčku, a to včetně hypotéky, prověří si pracovník vaše rodné číslo v databázi dlužníků.

Zde nalezne především to, zda již máte někde nějakou půjčku sjednanou. Pokud ano, vidí také, zda je v pořádku splácena a zda jste se někdy neopozdili. Je zde však také vidět, zda máte někde nějaký dluh a na jakou částku. Teprve na základě těchto informací a také na základě měsíčního příjmu vaší domácnosti bude rozhodnuto, zda peníze dostanete.

Je však samozřejmé, že se do této databáze nemusíte dostat vlastní vinou. Je známo mnoho případů, kdy si manžel, manželka či nějaký příbuzný bral l na jméno daného člověka (s jeho vědomím samozřejmě) půjčku, kterou potom neplatil. A protože není psaná na něj, on se do problémů nedostane.

Takovéto záležitosti mohou samozřejmě být velmi nepříjemné, především proto, že díky tomu nedostanete žádný typ půjčky. A prokazování, že si tu půjčku bral někdo jiný, jen použil vaše jméno, je velmi těžké.

A zde právě přichází ke slovu hypotéka bez registru. Zde si vás nebudou prověřovat, ačkoliv mohou chtít pro jistotu znát váš měsíční příjem. Je zde tedy vyšší šance, že peníze dostanete. Proto se k ní uchyluje stále více a více lidí.

Než si ji však vezmete, popřemýšlejte, zda skutečně budete schopni ji splácet a zda se vyplatí. Jinak totiž přinese více problémů než užitku.