Co jsou opce a k čemu jsou dobré?

Finanční záležitosti jsou nedílnou součástí dnešního života. Díky posledním událostem ve světě peněz se stále častěji objevuje názor, že je velmi riskantní peníze pouze spořit a do ničeho neinvestovat, vždyť postupně ztrácí na své hodnotě. Jenže ne každý má dostatečné vzdělání v obchodní sféře, a proto není vůbec jednoduché začít bezpečně investovat. Nejdříve je potřeba se alespoň lehce seznámit se základními pojmy. Víte například co jsou opce https://www.tradecz.cz/online-kurz-akcie-a-opce/?

peníze

Podle klasické definice jde o obchodovatelný smluvní kontrakt podkladového aktiva mezi prodávajícím a kupujícím, který dává kupujícímu právo nakoupit podkladové aktivum po určenou dobu za předem dohodnutou cenu. No, ale co přesně to znamená? Jednoduše jde o předkupní právo. Prodávající získá od kupujícího nevratný finanční obnos (=opční prémie), a tak za to získá právo na nákup podkladového aktiva (může jít téměř o cokoli) za předem dohodnutou cenu po určitou dobu. Poslední den, kdy opce ještě platí se nazývá den expirace. Po celou dobu můžete opci využít nebo ji nechat propadnout, přičemž se opční prémie samozřejmě nevrací. Takto se řeší situace, kdy kupující obává budoucího růstu ceny nebo prostě chce získat čas na rozmyšlenou před nákupem. V daný okamžik je opce výhodná pro obě strany. Existují dva druhy opcí put a call, které se ještě dále dělí na long a short call (případně long a short put). Call jsou zjednodušeně nákupní opce a dávají Vám tak právo nakoupit za předem dohodnutou cenu. Naopak put opce jsou prodejní, poté můžete prodat aktivum za předem dohodnutou cenu.

finance graf

Pak ale přichází ještě důležitější otázka. Jsou spekulace s opcemi výhodné a vyplatí se? Mnohdy ano, protože Vaše potenciální ztráta je pouze opční prémie, ale zisk v tomto případě bývá poměrně vysoký a jistý. Pokud Vás článek zaujal nebo již rovnou chcete začít obchodovat, navštivte stránky TradeCZ, kde se dozvíte ještě více.