Dobrovolníci v kulturních zařízeních

V současné době určitě každý z Vás ví, co je to dobrovolník. Většina lidí si ovšem práci dobrovolníka spojuje s prací pro nějakou neziskovou organizaci, pro nějakou sociální službu nebo zdravotní zařízení. Vždyť jsou to dobrovolníci, kteří navštěvují hospice, domovy pro seniory nebo třeba děti umístěné dlouhodobě v nemocnicích. To je zcela jistě pravda. Ale není nikde řečeno, že dobrovolnictví je jen o přímé práci. Mnozí lidé pracují jako dobrovolníci a nabízejí zdarma služby účetnické, překladatelské nebo programátorské.
keramický džbán
V posledních letech se rozšiřuje také dobrovolnictví v různých kulturních zařízeních. Jsou lidé, kteří upřímně řečeno nemají empatii, která je pro práci například v hospici rozhodně velmi nutná, ale zase mají hluboký vztah k literatuře, kultuře nebo umění a proto se uplatní jako dobrovolníci například v knihovnách, muzeích, divadlech a celé řadě podobných zařízeních.
divadelní sedačky
Jedním z míst, kde vítají dobrovolníky s otevřenou náručí je například Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě. Pracuje zde už přes padesát dobrovolníků. Pomoc ocení vedení divadla například při premiérách, někteří dobrovolníci nabízejí překladatelské služby.
Samozřejmě dobrovolník pracuje bez nároku na honorář, ale je tak nějak věcí cti dotyčného zařízení nabízet určité bonusy. Nabídka bonusů Národního divadla moravskoslezského je rozhodně jedinečná.
 

Nabídka bonusů pro dobrovolníky

  • Vstupenky na premiéry
  • Akční vstupenky na inscenace divadla
  • Vstup na hlavní zkoušku premiérových inscenací
  • Setkání s umělci

 fialová opona
Samozřejmě ostravské divadlo není jediné, které využívá služeb dobrovolníků. Jedná se o již celkem běžný a zažitý jev, který funguje snad v každém kraji. Pokud by Vás práce divadelního dobrovolníka lákala, zkuste se podívat, zda to Vaše domovské tyto služby využívá. Pokud ne, zkuste oslovit vedení divadla, případně jim přislibte svou pomoc.