I OSMÁK JE OSOBNOST

Mnozí se zaškaredí a řeknou, že je to nesmysl, ale věřte, že s nimi se dá prožít hodně zábavy.
Jedna paní, která jim opravdu rozumí, mi řekla, že osmák je druhý nejinteligentnější hlodavec. První je potkan. A zkonstatovala, že toto zvíře si svého pána „vychová“.
Zasmála jsem se, ale až později, kdy jsem si sama pořídila postupně víc osmáků, jsem zjistila, že měla pravdu.
osmák na větvi
Ano, umí se urazit, protože nesmí tam, kam by rád šel. Jeden to řeší tím, že svého páníčka za to kousne, jiný naštvaně odchází domů, další si uraženě lehne na záda, zavře oči, předstírá hluboký spánek a odmítá jakkoli reagovat na volání.
Zvláštní také je jejich přístup k novému přírůstku.
Na internetu je spousta rad a návodů, jak skamarádit nové zvíře s dalším, ale ne vždy to funguje, nebo spíš, kdo je měkkosrdcatý, ten s tím má problém.
Když k ani ne ročnímu zvířátku přikoupíte miminko, pravděpodobně problém mít nebudete. Malý se brzy podřídí.
Problém nastane až v jeho pubertě, kdy se starším začne bojovat o dominanci. Ale to bývá většinou vyřešené rychle.
Může se stát, že mladší je na staršího fixovaný, že i při zdravotních problémech musejí být v přepravce spolu a jede jako doprovod k veterináři.
Vůbec nevadí, že dominantní osmák si vydobyl právo jíst první, aby vyjedl, co má sám rád, nezáleží na tom, že submisivní čeká, až na něj přijde řada v jízdě v kolotoči (i když občas zkouší ječet a strkat do kamaráda), pořád chtějí být spolu, že není možné, aby majitel odnesl jen jednoho do jiné místnosti.
Sami si „diktují“, jakým způsobem se budou s vámi mazlit.
Jeden skočí na klín a nechá se drbat na zádech a přitom spokojeně leží. Druhý si vymyslí, že se k vám přitulí jedině, když si lehnete a on se k vám přimkne, aby cítil váš pach a teplo.
osmák degu
Třetí si nechce nechat na sebe vůbec sáhnout a vám nezbývá, než to respektovat a občas ho jen vzít do ruky na chviličku, kterou vám dovolí. Ale běda, pokud mu přejedete po zádech! Nemá to rád a uteče. Další běhá po prostoru, který má vymezený v pokoji a nechá se vzít a pomazlit jen ve chvíli, kdy má potřebu si odpočinout.
Problém nastává, když jeden zemře. Druhý, který byl fixovaný a celou dobu submisivní, je nešťastný.
Každý člověk, který je skutečně miluje, začne shánět někoho, kdo má na prodej osmáčka, aby mu další mazlík steskem neuhynul.
Mise nový osmák je úspěšná. Zbývá je dát dohromady. A tady může nastat překvapení.
Původně submisivní hlodavec ho odmítá. Vyzkoušíte všechny finty, které najdete a protože je vám líto krvavých kousanců, neustálého vystrašeného pištění poraněného, když se k němu, byť jen v kleci, přiblíží.
Je zvláštní pohled na to, jak si starý užívá už několikaměsíční samoty a nechce se kamarádit. Najednou dává najevo, že on si bude diktovat.
My slaboši, kteří nemáme srdce na bitky, začneme přemýšlet o tom, že novému pořídíme ještě novějšího a s obavou, zda si sednou, objednáme u chovatele s březí samičkou dalšího.