Jak se prodává společnost?

Pokud se rozhodnete si koupit společnost s ručením omezeným, připravte se na určitou autogramiádu. Budete totiž podepisovat spoustu nabývacích listin. Společnost, která existuje je zapsaná v obchodním rejstříku, u správce daní, tedy na Finančním úřadě a v také v dalších institucích. Ve všech zmíněných institucích je nutné provést změny. První institucí, kterou ale navštívíte, bude státní notář. Tam necháte potvrdit změnu společníka, změnu jednatele, změnu zakladatelské smlouvy, a další materiály. Samozřejmě předpokládejme, že tyto dokumenty jsou výsledkem dohody o prodeji společnosti. To znamená, že vše je dokonale ujednáno a jsou stanoveny i podmínky úhrady ceny za nákup společnosti s ručením omezeným.

Před podpisem hodně pátrejte

Toto se provede vždy. Jak v případě, kdy kupujete již roky fungující společnost, nebo třeba čerstvě založenou, takzvanou ready made společnost. Jinak samotný prodej sro není nic složitého. Jako u každého obchodu jde především o dohodu mezi prodávající a kupujícím, která oběma stranám samozřejmě vyhovuje. Jediné úskalí, které může při nákupu společnosti s ručením omezeným, je neznalost všech detailů. Může jít o úmysl prodávajícího a o to ve velké většině případů také jde. Prostě vám neřekne vše o finanční historii společnosti. Jaké bude vaše překvapení, když za pár let se najednou, obrazně otevře skříň a na vás se vysype hezká řádka kostlivců. Pro mnoho podnikatelů byl takový okamžik skoro likvidační.

Proto je dobré, při zájmu o začátek podnikání, se obrátit na nabídku takzvaných ready made společností.

Ready made nejsou drahé

Jde o společnosti s ručením omezeným, které byly založeny s jediným plánem. A to že se co nejdříve prodají. Mají všechny náležitosti, které společnosti musí mít, ale nemají však žádnou historii. Jsou tedy naprosto čisté a bezpečné. A navíc, jejich cena je taková, aby nebránila rychlému prodeji. Jsou levné.