Kdo je to delegát?


Odmysleme si nyní nějakého (rádoby) důležitého člověka nebo naopak nějakou pochybnou figurku s úředním mandátem, zasedající někde na nějaké konferenci, na stranickém sjezdu a podobně. Protože o takovou osobu tu nyní nepůjde, tato by vám tu nebyla k ničemu. I když je nasnadě, že někdo takový nejednou nebývá k ničemu nejen v dovolenkových destinacích, ale ani na zasedáních, jichž se přímo účastní.

budky na pláži

Delegátem, o němž tu dnes bude řeč, je zástupce cestovní kanceláře, působící v místě, v němž dotyčná kancelář organizuje nějaký pobyt pro své turisty.

Takový je někým, kdo působí v místě pobytu jemu svěřených turistů, jimž je k dispozici, pokud je ho zapotřebí. Pro dovolenkáře je tam k mání bezplatně a je dobrý k tomu, aby řešil výhradně technické a organizační záležitosti, jež se turistů dotyčné cestovní kanceláře týkají.

Nejde tedy o žádného průvodce, jak by se možná doposud mohlo zdát, protože jeho úkolem je něco jiného než seznamovat ty, kdo se zrovna oddávají odpočinku, s místními pamětihodnostmi a podobně.

Když turisté dorazí do cílové destinace, je to právě delegát, kdo je tam očekává kupříkladu u východu z příletové haly, kdo je informuje ohledně transferů do hotelu a dalších organizačních záležitostí. Je a musí být nepřehlédnutelný, což ale neznamená, že by muselo jít o někoho dejme tomu s postavou Big Bena v podání německého herce Ottfrieda Fischera.
turistická túra

Dále takový delegát pomáhá klientům třeba s ubytováním, s vyplněním registrační ubytovací karty v hotelu či rozdělováním pokojů, s případným řešením rozdílů mezi tím, co jim bylo cestovní kanceláří přislíbeno a tím, čeho se jim reálně dostává, a s řešením možných komplikací.

Delegát se setkává s turisty nejpozději druhý den na informační schůzce, kde je seznámí s důležitými informacemi ohledně pobytu a nabídkou fakultativních akcí, jež si lze zamluvit a koupit právě u něho, je to on, kdo se stará o informační nástěnku a kdo je ve stanovených časech k dispozici osobně nebo po telefonu, pokud se stane něco nepříjemného nebo nenadálého.

Je to prostě někdo, kdo je tam pro turisty. Kdo by jim měl pomáhat, kdyby něco. Protože stát se může cokoliv. A někdy i něco horšího.