Literární a filmový požitek

Leonardo DiCaprio si umí své role vybírat. To je jisté. Je to tak i přes to, že se mu největší herecké ocenění, známá cena Akademie, Oscar, dlouho vyhýbala. Jedna z těch nejlepších byla bezpochyby role Jaye Gatsbyho ve filmu Velký Gatsby z roku 2013 na motivy knihy Francise Scotta Fitzgeralda.
obrázek leonardo dicaprio

Pár slov o autorovi

Nejdřív se sluší věnovat pár slov světoznámému autorovi tohoto úžasného románu. Francis Scott Fitzgerald se narodil v městečku Saint Paul v Minnesotě v rodině irských imigrantů, matce, která pár měsíců před jeho narozením ztratila dvě své předchozí děti. Což z části ovlivnilo jeho tvorbu. Zpočátku se ve škole věnoval spíše fotbalu, než učeni, ale jeden z jeho učitelů v něm objevil talent na psaní a začal ho motivovat a podporovat. Francise to chytilo a začal chodit na Princetonskou univerzitu. Stal se dokonce členem prominentního Cottage clubu. V knihovně jejich sídla mají stále vystavený jeho stůl. Pak ale přišla Velká válka a Fitgerald se rozhodl narukovat. Když měl chvíle, ve kterých byl velmi vystrašený ze smrti, napsal svou první knihu – Romantický egoista. Když se vrátil zpět, zamiloval se do dívky jménem Zelda Sayer. Byl ale příliš chudý, aby si ho vzala, poupravil tedy svůj román a najednou, tisíce kopii románu Na prahu ráje se začaly prodávat. Vydělal si tedy nějaké peníze a Zeldu si vzal, Zelda vsak byla zvyklá na jinou úroveň života, proto musel Francis začít pracovat i jako sloupkař v novinách. Jejich manželství ale opravdu nebylo šťastné. Postupem času se z Fitzgeralda stává notorický alkoholik, poté se u Zeldy rozvíjí schizofrenie. Záviděly si pracovní úspěchy, používali záležitosti z jejich životů ve svých dílech. Například Fitzgerald v románu Něžná je noc, který pojednával o milostném poměru mezi psychiatrem a jeho pacientkou. Zelda navštěvovala drahé ústavy pro psychicky nemocné, takže se Fitzgeraldovým začaly kupit dluhy. Francis se musel stát hollywoodským scenáristou. Vedl nezdravý život, proto ho ve věku 44 let skolil druhý infarkt. Za svého život nebyl příliš váženým autorem, ale nyní je považován za jednoho z nejlepších v americké historii.
literatura Velký Gatsby

Velky Gatsby

Román byl napsán v roce 1925 a pojednává o milostném příběhu Daisy Buchananové a Jaye Gatsbyho, o jejich osudové lásce, tragičnosti a zmatenosti. Odehrává se ve dvacátých letech minulého století, kdy se Amerika vzpamatovává z první světové, z prohibice, a zájem o alkohol, drogy večírky, celkově zábavu velmi rostl, zvláště mezi tak zvanou zlatou mládeži, coz byli lidé ve svých 20 až 30 letech, kteří po rodičích dostali velké množství peněz a mohli si cokoliv koupit a užívat si nekonečných večírku. Dílo bylo několikrát zfilmováno, ale v roce 2013 se setkáváme s našim úžasným Leonardem DiCapriem. Jayi Gatsbymu vtisknul nezapomenutelný vyraz, splňuje nejbláznivější představy, je naprosto přesvědčivý, nad věcí a přitom zaujatý – jedině na to, co doopravdy chce – a to Daisy.