Nebezpečná nebo přátelská

V Čechách se ve slunečných dnech můžete na loukách, mezích či v lesích dost často potkat se zmijí. Obecně je známo, že se jedná o jedovatého hada a že uštknutí může být ve vzácných případech i život ohrožující. Pro ty, kteří dlouhé a na pohled slizké tvory nemusí, to může být opravdu traumatizující zážitek, aniž by se k nim vůbec přiblížil. Každopádně vás takové setkání může vyděsit a vylekat, i když jinak vám hadi jinak hrůzu nebo odpor nenahání.
had zmije
Co vlastně o zmijích víme a je nutné se jich bát?
Hadi nejsou slizcí, i když tak na první pohled mohou vypadat, pokud patříte do skupiny těch, kteří se někdy odvážili a měli možnost se hadí kůže dotknout, tak je na dotyk velice příjemná. Teritorium těchto plazů se mění, tam kde byli loni, na žádného nenarazíte a v místech, kde jste se s nimi nesetkali, se mohou objevit. Může tomu tak být i tam, kde jsou v blízkosti lidská obydlí. Zmiji můžete zaměnit lehce s jí podobným plazem, tím je užovka, ta ovšem není nijak nebezpečná. Nejčastěji se se zmijemi může potkat v blízkosti vody, nejen tam, ale i ve vodě setkání s nimi není nic neobvyklého.
zmije útočná
Jak ji poznáte?
Po celé délce těla má nepravidelnou vlnitou čáru. Ve chvíli, kdy se k nim člověk blíží, varovně zasyčí a poté se rychle odplazí. Jedná se o tvora, který je velmi plachý a lidem se bude snažit vyhýbat. Samozřejmě k uštknutí zmijí může dojít, pokud se bude cítit ohrožená a dostanete se do její přílišné blízkosti. K tomu může dojít ve chvíli, kdy si dopřává slunečních paprsků a nechtěně narušíte její klid. Potravu si hledá až po setmění, proto buďte opatrnější hlavně přes den.
zelený had
Co dělat, když k uštknutí přeci jen dojde?
K uštknutí zmijí dochází velmi zřídka, pokut už se tak stane, nejdříve vyhledejte lékařskou pomoc, do té doby buďte v klidu a nehýbejte se. Ve vážnějších případech pak může být podán protijed. Zmijí jed naštěstí smrtelný není.