Ochrana psů a koček proti parazitům

Kočky a psi patří k nejoblíbenějším domácím mazlíčkům. Jsou to naše lásky, bez kterých by se nám žilo o hodně smutněji. Jsou vnímavými společníky a je známá věc, že jejich přítomnost je vhodná i u nemocných či starých lidí. V dnešní době poměrně mnoho lidí žije osaměle a zvířata jim samotu pomáhají lépe snášet. O to více je třeba dbát na to, aby soužití s nimi bylo bezpečné z hlediska jejich i našeho zdraví.

 
PARAZITÉ ÚTOČÍ
Chceme-li mít opravdu pohodový život se svými psy a kočkami, musíme si uvědomit, že je i nás nejvíce ohrožují vnější a vnitřní parazité. Především před nimi je třeba zajistit ochranu, protože naše domácí mazlíčky trápí vlastně nepřetržitě. Musíme tedy dbát nejen na hygienu a úklid, ale především na prevenci.

Exkrementy sbírejte
Vajíčka vnitřních parazitů vylučují infikovaná zvířata ve velkém počtu a z jejich trusu může být červ přenesen i na člověka. Proto je nutné exkrementy zvířat vždy sbírat. Po každé hře s pejskem nebo kočičkou si nezapomínáme mýt ruce a samozřejmě také před každým stykem s potravinami.
 
NEJDŮLEŽITĚJŠÍ JE ODČERVOVÁNÍ
Možnost nákazy některého z parazitárních onemocnění přenosných ze zvířete na člověka se stále bere trochu na lehkou váhu. Přitom předejít těmto závažným chorobám je vcelku snadné. Stačí pravidelné odčervování psa a kočky, které by u dospělého zvířete mělo být každé tři měsíce. Podání léku nebo pasty je jednoduchá procedura, jen je třeba na ni myslet a nezanedbávat ji.

Blechy se nás týkají
Odčervování je důležité také z důvodu napadení blechami. Ty totiž jsou mezihostitelem tasemnice, která představuje hrozbu pro zvířata i samotné majitele. Blechy sají na obou druzích zvířat, ale i na lidech. Sice se zdržují na svém hostiteli, tedy psovi nebo kočce, ale vajíčka a larvy se na nich nedrží, nýbrž s každým pohybem zvířete se dostávají do okolního prostředí.