Sex není žádná legrace


Milostný život některých pavouků není právě procházka růžovou zahradou. Některé samičky se nechají dlouho dobývat a když konečně svolí, tak si dají nakonec svého partnera jako svačinku. Samička snovačky Hasseltovy po svém partnerovi požaduje, aby se jí dvořil alespoň hodinu a půl. Jinak mu hrozí trest smrti snědením. Ono ho to čeká stejně.
o   Ve chvíli, kdy se sexuální spojení chýlí ke konci, obrátí se sameček o sto osmdesát stupňů, a tak se dá vlastně své partnerce všanc. A ta toho samozřejmě využije.
černá vdova pavouk

Raději obětují svou mužnost

Někteří pavouci tento problém docela „vychytali“. Mám na mysli ty, které jejich partnerka pozře až po sexuálním spojení.
Sameček zahájí sexuální akt a během tří sekund se musí rozhodnout mezi dvěma řešeními.
1)    Buď si akt prodlouží a poté bude bez milosti sněden.
2)    Nebo zanechá svůj pohlavní orgán, aby dokončil vše sám a prchne bez něho.
Mnoho pavouků už začalo volit ten druhý způsob. Je to obdobné, jako u naší ještěrky. Když je v nebezpečí, odlomí svůj ocásek. Je tu ale jeden zásadní rozdíl. Ještěrce ocásek doroste, ale pavouk už svou mužnou okrasu nikdy nezíská. Stává se z něho sice eunuch, ale alespoň je naživu.

Po radostech má i samička

Pavouk, který v partnerce zanechal svůj pohlavní orgán, má ještě jednu jistotu.
–         Jeho genetická informace nebude přebita nějakým jiným partnerem.
Samičky těchto pavouků mají totiž tendenci pářit se s několika dalšími samci. Chtějí tak zajistit nejlepší genetickou informaci pro své budoucí potomstvo.
–         Další pozitivní jistotou bezpohlavního pavouka je to, že z pohlavního údu, který nechal na místě, doputuje do těla samičky daleko více spermií.
pavouk ve větvích

Vědci dále zjistili ještě jednu překvapující informaci. Pavouk, který je takto ochuzen, získává naopak na bojovnosti a rychlosti. Jen by bylo zajímavé zjistit, který pavouk na to přišel jako první.