Smutná slova

Je hodně slov, které víme nebo tušíme co znamenají, a rozhodně se s nimi nechceme v našem životě potkat. Nechceme si nechat vysvětlit, co přesně znamenají. Máme je ve škatulce: nikdy je nechci slyšet a je pro nás jednodušší dělat, že jako že neexistují. Převážná většina těchto „nehezkých slov“ je spojena s naším zdravím, nebo spíše s nemocí, slova jako rakovina, nádor, ozařování, chemoterapie. Vysloví-li lékař slovo rakovina, naskočí asi většině z nás jako okamžitá asociace slovo smrt.

smutek

Samozřejmě to zdaleka nemusí být pravda, lékařské vědy udělaly velký pokrok, a ne každá rakovina musí mít fatální následky. Naše podvědomí má slovo rakovina spojené s tím nejhorším, co nás může v životě potkat, a proto stačí to slovo jen někde zaslechnout a zmizí nám úsměv ze tváří. Rakovina, to je jednoznačně slovo, které když za celý život neuslyšíme, tak nám to určitě vadit nebude. A co slova, které označují přírodní katastrofy?

tornádo

Donedávna jsme si nedovedli představit, co znamená slovo tornádo. Povodeň nebo vichřice, to už nás moc nevyděsí, ale tornádo patří určitě do kategorie: tohle nechci zažít. Stejně jako tsunami nebo uragán, což občas slýcháme ze světa. Další hromádka nehezkých slov, jsou slova ohledně financí, přesněji řečeno ohledně nedostatku financí. Slova jako exekuce, insolvence, dluhy, osobní bankrot. U těchto slov mnohdy skutečně netušíme, co přesně znamenají až dokud se nedostaneme do situace, že se nás týkají a my musíme začít řešit své finance, např. hypotéka po insolvenci Fahd.cz. Slova, kterým nerozumíme, ale ani jim rozumět nechceme, určitě jich máte taky spoustu. Slova, při kterých zamrazí, naskočí nám husí kůže a řekneme si, ach jo, život je krutý, proč zrovna já. Ale jsou to jen slova, a ty za nic nemůžou, a je na nás, abychom se s trampotami vyrovnali a našli spoustu krásných a milých slov.