Zlatá cesta dolů

Často je nám předkládán obrázek úspěšného a šťastného člověka jako toho bohatého, někde na Kaymanech, obklopeného štěstím a takovými těmi koktejly s deštníčky. Samozřejmě, kdo by nechtěl utéci od každodenních starosti a prostě vypnout? Je to přece jen krásné snít o nekonečném ráji. Je však skutečně dosažitelný?
dívka u moře 

Pravdy o penězích jsou subjektivní

S penězi je to přece jen velmi složité. Kdo je má, ten často trpí takovým vyhořením z cesty, kdy je získával, že si je ani moc neužije, a ještě k tomu je třeba je neustále udržovat pohromadě, protože takový luxusní život sebou nese spoustu „propastí“, kde se vám mohou peníze zakutálet. Zatímco kdo ty peníze nemá, často se ocitá u propastí, kde končí on sám. Celé je to postaveno na iluzi, že bohatý člověk může být šťastný člověk s větší pravděpodobností než člověk chudý.
žena s myšlenkami 

Sociální sítě jsou jedna velká iluze

Často projíždíte světy úspěšných a prohlížíte si a hlavně představujete si, jaký by byl váš život, kdybyste na tom obrázku byli vy. Zachytit celý život do jednoho obrázku nejde a často je objektiv namířen tam, kde je mu přáno. Člověk zkrátka nebude ukazovat to, jak půlku života dřel v nějakém stísněném kamrlíku vedle toho divného týpka z IT oddělení, který divně funěl. Ale klidně vás budou dva dny bombardovat fotkami z dovolené v Thajsku (na kterou si sice vzali půjčku), ale to nevadí, protože vám ukážou, jak jejich život je přeci jen o něco pestřejší než vás, protože vy jste byli na Šumavě. Ale zase jsme u toho, často šetříme jenom pro ten jeden okamžik, abychom takříkajíc s penězi „zamachrovali“
mužské ruce 

Spoření x investice

Má chudý člověk spořit? Má bohatý investovat? Anebo naopak? Měl by chudý člověk více investovat a bohatý spíše spořit? Co je lepší? Na jedné bohaté straně představuje akumulace problém, vysoká míra investic zase velké riziko, že se jednoho dne vzbudíte na ulicí. Na druhé chudé straně je zde riziko, že i to málo, co máte, projedete ve špatném obchodu, zatímco spoření toho mála také nepřinese žádné bohatství a vůbec to neprospívá ani jim, ani ekonomice. Zkrátka začarovaný kruh, viďte.