Diamanty jsou nejtvrdší nerosty na světě, brousí se do nejrůznějších tvarů, nejoblíbenější je právě briliant, protože vrhá tzv. duhové světlo.
Co přesně jsou vlastně diamanty?Jak už je psáno výše, je to nejtvrdší nerost na světě, každý diamant je unikátní, diamanty mají různé velikosti, tvary a barvy a vnitřní i povrchové charakteristiky. Diamant je minerál, a jako jediný z minerálů je tvořený pouze jediným chemickým prvkem, a to uhlíkem. Diamanty vznikají za vysokých teplot a tlaků, které existují pouze v určitém rozmezí hloubky pod zemským povrchem.
A samozřejmě pak tady máme cenu diamantů, ta se může diametrálně lišit podle velikosti a barvy diamantu, ale u pravých diamantů je cena opravdu vysoká.
A co je briliant?Briliant je také drahokam, právě zbroušený z diamantu, briliantový brus má své jméno z francouzštiny, ve které znamená „zářící“ nebo „jasný“. Jeho vznik se datuje kolem roku 1910, avšak autorem výpočtu moderního briliantového brusu (v roce 1917) je Marcel Tolkowski, který dokázal spočítat ideální sklon úhlů faset. Ideální diamantový brus má 57 faset, neboli plošek, rozdělených následovně: Jednu horní plošku, kterou se celý brus začíná, 32 horních faset a 24 faset v dolní části. Tímto tvarem je zajištěno, že světlo procházející diamantem se odráží co nejlepším způsobem při celém barevném spektru a maximální intenzitě. Díky tomu jsou briliantové šperky tak třpytící, zářivé a krásné.
Docházíme k otázce, co je tedy zirkon– zirkon není přírodním produktem, naopak, jedná se o chemickou sloučeninu, při zběžném pohledu je prakticky nerozlišitelný od drahého kamene. Zirkony jsou navíc samozřejmě křehčí a měkčí než diamanty.
Na první pohled laik briliant od zirkonu nerozezná, ale zhruba po roce nebo dvou letech nošení poznáte rozdíl určitě, briliant si svůj lesk i nádherný třpyt zachová, zirkon bohužel ne, také je to podle toho poznat už cenově, zirkon Vás vyjde podstatně levněji, za pravý briliant si připlatíte.