Dárci spermií

Dárcovství spermií je u nás anonymní. A poptávka je zatím stále vyšší než nabídka, protože neplodných párů je u nás 20 až 25 % a z nich se 95 % obrací na kliniky umělého oplodnění. Se spermiemi dokonce funguje černý trh – jejich nabídku můžete najít i na internetu. Muži se nabízí, že pošlou zkumavku za pět tisíc korun a že mají všechna potřebná vyšetření. I přes velké riziko lidé tyto nabídky využívají, protože za splněný sen o dítěti by dali cokoliv.
 spermie u vajíčka
PROČ JE MUŽŮ – DÁRCŮ MÁLO
Především proto, že muži kromě toho, že oni ani jejich blízcí nesmějí mít genetickou chorobu a samozřejmě pohlavně přenosnou nemoc, musí mít především kvalitní spermiogram. A to splňuje pouze 10 % mužů v populaci! Testy a pohovory, posuzující zdravotní stav mužů jsou opravdu přísné, takže se není co divit, že je dárců stále nedostatek.
 
KDE JE JEDNOTNÝ REGISTR MUŽSKÝCH DÁRCŮ?
Důvody zdravých mužů k dárcovství nebývají pouze finanční, bývá to i touha pomoci, zvláště, když se někteří blízcí lidé potýkají s neschopností počít dítě. Nedá se však zabránit tzv. dárcovské turistice, tedy tomu, aby muži nepřekračovali doporučení deseti narozených dětí od jednoho dárce. Kliniky nemají jak ověřit, kolikrát muž již sperma daroval, protože není ze zákona zaveden jednotný registr dárců. 
 běžící muži
VIZE BUDOUCNOSTI
Darované spermie znamenají, že v budoucnosti by se mohli potkat dva lidé, kteří mají totožného biologického otce a nevědí o tom. A tito lidé samozřejmě nesmí uzavřít sňatek. Proto je možné, že se jednou do rodných listů dětí bude uvádět, že byly počaty z darované spermie. Není to však tak jednoduché. Matky nemusí vždy uvést pravého otce, a tak i v běžné populaci hrozí milostný poměr mezi biologickými sourozenci, který zde může být o dost vyšší. Dětí ze zkumavky se totiž narodí maximálně čtyři tisíce. A kde také je právo těchto dětí vědět, kdo je jejich biologický otec?