Jak si pořídit věci, po kterých toužíte, a přitom se nedostat do finanční krize?

I přesto, že slyšíme téměř všude, kolik lidí má exekuci nebo dokonce několik najednou, někteří raději podstoupí insolvenci, tzv. osobní bankrot, kdy během 5 let musí splatit nejméně 30 procent všech svých dluhů a potom požádat o oddlužení, někteří lidé jsou nepoučitelní.
Když se zeptáte lidí, kteří takové finanční problémy mají, jak vlastně se mohlo stát, že je mají, většinou Vám odpoví, že si brali víc věcí na splátky, úvěry a půjčky na dovolenou, lepší televizor apod.
dívka s peněženkou.jpg
Nyní nastává právě velké ALE, i tito lidé v tu chvíli měli dobrou práci se slušným příjmem, o svou práci však přišli, sice si našli novou, ale mnohem méně placenou, a nezvládali své splátky hradit, nastává bludný kruh, člověk si bere jednu půjčku na splácení jiné, o tom jistě slyšel každý z nás. Najdou se i lidé, kteří se s takovou situací nevyrovnali, a začali své finanční problémy řešit špatnými způsoby (alkohol apod.)
Abyste se tomuhle vyhnuli, a přesto si chcete dopřát např. dovolenou, nebo předejít tomu, že nebudete mít dostatek peněz, kdybyste přišli o zaměstnání, ne nadarmo se říká, že člověk by měl mít našetřenou částku ve výši dvou až tří průměrných měsíčních platů. Jistě namítnete, že přece musíte při výpovědi dostat odstupné, ale je mnoho případů, a firmy je hojně využívají, že důvod k výpovědi je takový, že Vám odstupné náležet nebude.
pokladnička v dlaních.jpg
Proto je jediným nejlepším řešením šetřit – každý měsíc si udělejte rozpočet, po odečtení nájmu, výdajů za elektřinu, plyn, telefon a další nezbytné výdaje, si k tomu sečtěte, kolik utratíte za jídlo. Další položkou v rozpočtu by měly být „zbytečnosti“ – opravdu potřebujete nový svetřík, když Vám přetékají skříně, nebo u mužů nejnovější technologické novinky, když ani nevíte, jestli je vůbec využijete? Zkuste se nad tím zamyslet a tyhle věci kupovat jen občas, jistě si všichni také dáváme dárky k narozeninám, k vánocům, tak na nákup svetříku můžete jít s partnerem před Vašimi narozeninami, a naopak partnerovi můžete dopřát jeho vysněnou novinku.
Místo toho si po odečtení všech nezbytných výdajů zkuste zbylou částku z výplaty šetřit, a uvidíte, že už za pár měsíců můžete mít našetřeno dost na vysněnou dovolenou.