LED žárovka 20 W může svítit buď studeným, nebo teplým barevným odstínem světelného spektra

Výše uvedené ukazatele jsou jistě podstatné, ovšem neměli bychom zapomínat ani na ten často opomíjený. A tím je barva chromatičnosti. Někomu tento výraz nemusí nic napovědět, buďme tedy lidovější – jde o to, zda půjde o teplé, nebo studené odstíny barevného spektra světelného zdroje.
Teplota chromatičnosti se udává v Kelvinech a obecně lze říci, že čím vyšší číslo (teplota), tím je světlo paradoxně studenější. Na trhu se běžně vyskytují dva základní druhy světelných zdrojů:
prostřeno v kuchyni.jpg

Teplé bílé světlo

Někdy se označuje anglickým výrazem „warm white“. Jedná se o teplotu chromatičnosti v rozmezí od 2700 do 3500 Kelvinů. Tato teplota se téměř shoduje s barvou klasické vláknové žárovky. Odstíny barev se přibližují žlutému, oranžovému a načervenalému spektru, na lidskou psychiku působí víceméně jako relaxační světlo, napodobující západ Slunce. Nejčastěji se tyto led žárovky 20W hodí do místností, které je třeba zútulnit, a kde odpočíváme a relaxujeme, tedy do ložnice, obývacího pokoje, a do dětského pokoje jako centrální světlo, nebo světlo poblíž postele. Teplé odstíny barev se však nehodí pro pracoviště, která vyžadují aktivní soustředění a navozují pocit bdělého stavu.
bar v kuchyni.jpg

Studené odstíny (denní bílé světlo)

Pro osvětlení psacího stolu, dílenského pracoviště, garáže, stolu s výpočetní technikou, do kuchyně nad pracovní desku, zkrátka všude tam, kde je vyžadována naše zvýšená pozornost a soustředění, jsou určeny odstíny ostřejšího bílého světla (někdy v lehce namodralém odstínu),o teplotách 4500 – 6500 Kelvinů. Světlo je celkově jasnější, tudíž neunavuje oči. Teplé odstíny barev mají tendenci člověka uspávat, což nám při práci pochopitelně nevyhovuje a naopak může dojít v tomto případě ke zranění. Typickým příkladem může být větší pravděpodobnost úrazu při krájení potravin teplou barvou osvětlené kuchyňské linky.
Studené světlo se hodí také do koupelen a na toalety, kde navozuje dojem čistoty, navíc se v tomto barevném tónu ženy lépe líčí a upravují. Jasné bílé světlo ocení také řidiči motorových vozidel, dnes už se vyrábí halogenové žárovky s ostřejším bílým světlem, které řidiče tolik neunavuje, a tím pádem lépe při jízdě reagují na překážky, zejména v blízkosti krajnice podél pravého jízdního pruhu.
vintage žárovka.jpg
Nejčastěji se teplota světelných zdrojů chladnějších tónů pohybuje kolem 5500 K, ale nemějte obavy, že jde o něco nepřirozeného. Např. denní světlo vyzařované Sluncem při zatažené obloze má teplotu chromatičnosti kolem 7000 Kelvinů.