Typického workoholika poznáte poměrně snadno, nezastaví se v průběhu dne ani na okamžik, dokonce i jídlo zhltne za pochodu nebo vestoje, chvíli neposedí a za ztrátu času považuje i posezení na toaletě. Tam si s sebou bere alespoň mobil, aby zkontroloval příchozí poštu.
Meditace je opakem workoholismu. Ačkoli je tento životní styl na opačném konci spektra společenského žebříčku, a od workoholismu je na hony vzdálen, typického meditátora ihned nepoznáte. Maximálně vás může zarazit zachování klidu i v těch vyhrocených situacích, kdy mnohým z nás dochází trpělivost a nervová soustava je na zhroucení.
Meditace je klíčem k uspokojení a bohatému vnitřnímu životu. Není však podmíněna posezením v tureckém sedu, s rukama v lotosové pozici a sepjatými prsty. Meditovat lze kdekoli, jakkoli a při čemkoli. Třeba při luxování koberce, rytí záhonu a vaření oběda.
Jak ji praktikovat
Dnešní uspěchaná doba nás nutí zastávat pozice ostražitosti a bdělosti, to však neznamená, abychom se poddávali stresu. Každý z nás má právo na poklidný život a právě meditace může být tím výrazným krokem k jeho uskutečnění. Není však nutné kvůli tomu vždy na deset, patnáct minut opustit pracoviště a odbíhat mezi vzrostlé stromy do parkové zóny. Stačí jen jediná minuta vašeho času. Ano, za minutu se dokáže tělo a duše sjednotit a zklidnit. Provádějte tato cvičení častěji, tento časový interval nikdo nepostřehne, a pokud se vám podaří v průběhu dne zopakovat minutovou meditaci dvacetkrát, pak jste dosáhli přímo ideálního času.
Co nám přinese
Průzračnější mysl, zlepšení kreativity, lepší vztahy s lidmi, vyrovnanost, větší odolnost vůči stresu, lepší soustředění a především harmonii a klid. Budou vás napadat spíše pozitivní myšlenky, ty negativní snáze odhodíte, nebudete se cítit pod tlakem a lépe odoláte depresím. Deprese jsou, mimochodem, v dnešní době jednou z nejrozšířenějších civilizačních chorob.